DİŞ ETİ ESTETİĞİ İLE ÖZGÜR BİR GÜLÜMSEME

Estetik bir gülüş için dişlerin rengi, dizilimi, aralıkları, yüz ve dudaklar ile olan uyumu bir bütün halinde olmalıdır. Genele baktığımızda en büyük yanılgı sadece beyaz dişlerin veya düzgün bir sıralamanın estetik bir görünüm için yeterli olduğu kanısıdır. Ancak estetik bütünlük her şeyde olduğu gibi mükemmel bir gülüş için de oldukça önemlidir.

Gummy Smile-Diş Eti Gülüşü adından da anlaşılacağı gibi gülme çizgisinin diş eti üzerinde yer almasıdır. Gülme esnasında diş etleri olması gerekenden daha fazla gözükmesi estetik gülüşü bozan  en önemli sorunlardan biridir. Kişi beyaz ve düzgün sıralı dişlere sahip olsa bile fazlalık gözüken diş etleri hem kendisine hem de çevresine rahatsızlık veren bir durum oluşturur. Bir çok kişi bu durumun tedavi edilemeyeceği düşüncesiyle gülüşünü saklayarak hayatına devam eder.

Gingivoplasti-Pembe Estetik ile Orantılı bir Gülüş

Orantılı bir gülüşte gülümseme sırasında diş etlerinin 2mm. den daha fazla gözükmemesi gerekmektedir. Gummy Smile yani diş eti gülüşüne sahip kişilerde bu mesafe çok daha geniş olup genel ifadeyi direkt olarak etkilemektedir. İnce üst dudak yapısı, dudak kasının (hipermobil) gerektiğinden daha hareketli olması, küçük diş boyları veya diş etlerinde meydana gelen rahatsızlar başlıca oluşum nedenleridir.

Klinik ortamında gerçekleştirilen Gingivoplasti, Pembe Estetik veya diş eti estetiği olarak adlandırılan bir işlem ile Gummy Smile tedavi edilerek diş etleri olması gereken hizaya çekilir. Bu işlem aslında bir  diş eti şekillendirme işlemidir. Fazlalık görülen diş etleri kesilerek diş, diş eti ve dudak arasındaki optimum mesafe ayarlanır ve gerekiyorsa bir simetri oluşturulur.  

İşlem sonrasında diş etleri kısalmış, diş boyları uzamış olur ki bu sonuç Gummy Smile nedeniyle meydana gelmiş orantısızlığı düzenler ve kişiye estetik bir gülüş kazandırır.

Bazı vakalarda ise şekillendirme işlemini desteklemek amacıyla naso labial sulcus bölgesine yani dudak yanak ve burun arasındaki bölgeye yapılacak botoks uygulaması da oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Botoks işlemi genellikle 4-6 ay arasında tekrarlanmalıdır. 

1 thought on “DİŞ ETİ ESTETİĞİ İLE ÖZGÜR BİR GÜLÜMSEME”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top