GÜLÜŞ TASARIMI İLE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Yüz bölgesinde ağız ve dişler kişinin genel ifadesini etkileyen en önemli unsurların başında gelir. Konuşurken, gülerken ve yemek yerken oldukça göz önünde olan dişlerdeki en ufak değişikler bile kişiye tahmin edildiğinden çok daha farklı bir görünüm kazandırır. Genetik yapı nedeniyle veya yıllar geçtikçe meydana gelen bazı deformasyonlar daha yorgun, kızgın ve mutsuz bir ifadeye bürünmemize sebep olabilir.

Dişlerde meydana gelen hasarlar, kırıklar, eksiklikler, çapraşıklıklar, renk ve form bozuklukları estetik görünümü direkt olarak etkilediği gibi ağız sağlığını ve hatta genel vücut sağlığını da tehdit eder. Kişiye fiziki olarak rahatsızlık vermenin yanında, psikolojik olarak kendini saklama ve özgüven eksiliği hissi de yaratabilir. Sağlıklı, bakımlı bir ağız ve estetik bir gülüş, kişinin kendiyle daha barışık olmasını ve özgürce gülümseyebilmesini sağlar.

Mükemmel Gülüş Tasarımı Nasıl olmalıdır?

Gülüş Tasarımı estetik görünümünü engelleyen tüm problemleri düzelterek kişinin daha çekici, daha sağlıklı ve daha estetik bir gülüşe kavuşmasını sağlar. Günümüzde diş hekimliği teknolojisinde gelinen son nokta ve geliştirilen tedaviler ile sağlıklı dişlere ve estetik bir gülüşe kavuşmak amaçlı bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak tüm bu tedavi yöntemleri uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yapılacak restorasyonun kişiye özel olmasıdır. Çünkü estetik gülüşü etkileyen faktörler her kişide farklıdır ve yeni gülüş hastanın kendi özelliklerine uyumlu bir şekilde tasarlanmalıdır.

Mükemmel tasarımı elde etmek için dikkate alınması gereken belli başlı bir kaç faktör vardır. Bunların en önemlileri kişinin cinsiyeti, yaşı, yüz şekli, ten rengi, dudak yapısı, sosyal konumu ve hasta beklentisidir. Mükemmel sonuç için hepsi bir bütün olarak değerlendirilmeli ve genel bir uyum sağlanmalıdır. Bu uyum yapılan restorasyonun kusursuz olmasını sağlayacağı gibi kişinin olası bir konuşma bozukluğu yaşamasını, doğallıktan uzak abartılı bir görünüme sahip olmasını ve genel ifadesinin bozulmasını da engelleyecektir.

Gülüş Tasarımı ile Yeni bir İfade Mümkün mü?

Gülüş tasarımının uygulama nedenleri; kişiye çeşitli sebeplerden kaybettiği estetik görünümünü ve sağlığını geri kazandırmak, özgürce gülümsemesini ve arzu ettiği ifadeye kavuşmasını sağlamaktır. Gülüş tasarımında dişlerin boyu, diziliş şekli ve tasarımına göre esas alınan üç farklı ifade çeşidi vardır. Bu üç ifade çeşidinden hasta kriterlerine uygun olan hangisi ise o alternatif üzerinden kişiselleştirilmiş bir yeni gülüş tasarlanır.

Sexy Smile:

Kişiye daha genç, daha dinamik ve çekici bir ifade sunar. Tasarımında ön dişleri diğer dişlere oranda fark edilir derecede uzundur. Bu nedenle yaşlı, yorgun ifadeyi ortadan kaldırarak kişiye çok daha genç ve çekici bir görünüm kazandırır.

Entelektüel Gülüş:

Diş boyları arasında hemen hemen hiç fark yoktur. Dişler yatay ve düz bir şekilde sıralanmışlardır. Kişiye daha olgun, bilgili ve entelektüel bir ifade kazandırmak amaçlanır.

Sportif Gülümseme:

Diğer iki gülüş ifadesi arasında bir tasarım ile dişler ne çok uzun ne de çok düz bir şekilde tasarlanır. Ön dişler yan kesicilere göre biraz daha uzundur. Kişi samimi ve sıcak bir ifadeye sahip olur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top